Tıp fakültesini bitirip de TUS ile ilişkisi olmayan kişi sayısı çok azdır. Ben de TUS’a çalışırken önemli gördüğüm bazı bilgileri buraya ekledim. TUS’a çalışırken şifrelerin ve çok yönlü çalışmanın çok önemli olduğunu belirtmek isterim. 

TUS’a Nasıl Çalışılmalı?

Bence çalışmaya başlamadan önce yapılması gereken öğrenme tipinizi ve yatkın olduğunuz çalışma tipinizi belirlemeniz. Bunu elbette az çok biliyorsunuzdur ancak TUS diğer sınavlara pek benzemiyor. 

Kendinize özgü, gerçekçi bir çalışma planı hazırladıktan sonra en önemli strateji tüm sosyal medyadan el ayak çekmek olacaktır. Ama gerçek sosyal hayattan tamamen kopmanız çok akıllıca değildir. Çünkü TUS depresyona yatkınlık yapmasıyla bilinen bir sınavdır. Bu noktada eş dost akraba size çok iyi gelecektir. 

Tek Kaynak, Çok Tekrar ama Nasıl?

Çok tekrar, tek kaynak gerçekten de işe yarayan bir yöntemdir. Ancak yapılan her tekrarın anlayarak yapılması şarttır. Test ile bu günlere gelmiş bireylerin TUS’a sadece konu okuyarak  hazırlanması bana akıl dışı geliyor. Yine de tercih sizin. 

Uzun saatler aynı şeyi yapan beyin bir süre sonra sulanır. Evet sulanır, duyarsızlaşır, tepkisizleşir. Oturup günde 10 saat offline izlemek çok da işe yaramıyor. Ben denediğim için yazıyorum. 10 saat okumak da aynı etkiyi yapıyor. Bir süre sonra fosforlu kalemle masadaki önemli yerleri çizmeye başlıyor ademoğlu. 

Beyin önemli gördüğü ”attım hafızaya” der. İşte bilgi önemliyse o zaman ”beyin bedava” diyebilirsiniz. Yoksa havuz problemlerinde olduğu gibi bir muslukla doldurur bir muslukla boşaltırsınız. 

TUS Mutluluğu Getirir mi?

Kişisel tavsiyem TUS’a çalışmaya hazırlanma sürecini ve TUS için hayatınızdan ayırdığınız saatleri ciddiye almanız ancak TUS’u çok da ciddiye alıp hayatınızı onun için çöp kutusuna atmamanız. 

En nihayetinde doktorsunuz ve yaptığınız iş çok değerli. Hayatınızın sonuna kadar işiniz uyurken bile üzerinizden çıkartmayacağınız bir elbise gibi yakışacak.

TUS’da rahat biryerler kazanayım da ömrümün kalanında rahat ederim düşüncesiyle kaç senenizi feda edebilirsiniz? Bence bu  en fazla bir sene olmalıdır. Kaç sene yaşayacağınızı biliyor musunuz? O hayalini kurduğunuz rahat bölümde mutlu olacağınızın garantisini kim verdi? Belki de mutluluk tam önünden geçti ama senin kafan kitaba gömülü ve göz merceğin 60 cm’e odaklı olduğu için mutluluğu göremedin, yakalayamadın. 

Tüm TUS çalışanlarına gönülden başarılar diliyorum 🙂 

Foliküler Tiroid Kanseri ve özellikleri

1 thought on “TUS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.