Görmek ne güzel nimet.

Fotoğrafın en güzel tarafı yalın olması, insan eli değmeden gözüyle yapılan bir sanat olması… Fotoğraf anı ölümsüzleştimek değil bence. Bir kere ölümsüzleştirmek bizim haddimize değil. İkincisi, saniyenin 1/8000 bile an değil, o da bir süredir. O yüzden fotoğraflar aslında hareketli hikayeler olarak değerlendirilmeli…

Fotoğraf denilince ne anlıyoruz ? Amaç fotoğraf çekmek mi yoksa konuyu anlatmak mı ?

Ekipmanlar ve teknik hakkında profesyonel olarak konuşacak seviyede değilim, internet bu kadar fazla bilgi barındırırken burda diyaframdan ışıktan vs. sadece bahsetmeye çalışabilirim ben, ona da gerek yok. Kişisel tercihim ağır ve kaba olmayan bir makina olması yönündeydi ve en sonunda ”aynasız dslr” denilen grup piyasaya çıkıp bu isteğime karşılık verdi. Sony Nex 5r kullanıyorum ve iki adet lensim var. 16-50mm ve 50mm f1.8 . Kullanışlı teknik açıdan bana yeten bir makina ancak vizörün olmaması güneşli havalarda ciddi sorun.  Ayrıca menüsü biraz daha derlenip toparlanmalı.

Ek 1: Sony nex 5r’den elde ettiğim görüntü kalitesi ve ergonomiden sonra dünyanın ilk lensi değişebilen aynasız Full Frame fotoğraf makinası olan SOny a7’yi edindim. Makinayla ilgili deneyimlerimi paylaşacağım.

1 thought on “Fotoğraf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.