Venedik, İtalya’nın göz önünde olduğu kadar gizemli de olan şehridir. Bu yüzen çağlar boyunca milyonlarca insanın bir vesileyle yolu düşmüş Venedik’e. Venedik’de şehir mi yüzüyor, yoksa deniz mi şehre sokulmuş anlayamıyor insan. Neredeyse evde, odadan odaya geçerken bir kanalın üzerinden geçecek insan. Yok artık diyenler fotoğrafları incelesin.

San Marco Meydanı (Piazza San Marco)

San Marco Meydanı, Venedik’in en işlek mekanı. Turistlerin genellikle ilk durağı burası oluyor. 20€’ya bir bardak kahve 8€’ya bir şişe suyu doya doya, kana kana içebilirsiniz bu meydanda. Hayatımda içtiğim en pahalı suyu burada içtim. Zaten bir kafenin masalarına oturunca olayı hissediyorsunuz. Kolunda beyaz örtüsüyle smokin giymiş 50 yaşlarında bir garson yaklaşıyor ve size menüyü uzatıyor. Sonra oturduğunuz yere göre arkada piyano da çalınıyor olabilir, keman da viyolonsel de… Sultanahmet Meydanından alışık olduğumuz turistik etkinliğimiz ”güvercin besleme” burda da hayli gözde. San Marko Bazilikasını gezmek isterseniz çanta vs ne var ne yok pek de güvenli olmayan bir ofise bırakmanız gerekiyor. Bıraktık gezdik ama az daha başkasının çantasıyla yola devam ediyorduk. Şu çanta benim dedin mi alıyorsun çantayı 🙂

Ahlar Köprüsü Venedik

Eskiden esirleri saraydaki sorgu odasına götürmek için kullanılan Ahlar köprüsü Rio di Plazzo üzerindedir. Köprüden çok kafesi andıran bu yapı hikayesinin aksine kanal üzerinde bir elmas yüzük gibi durmakta.

Rialto Köprüsü Venedik

Rialto köprüsü Venedik’te Büyük Kanal üzerine yerleştirilmiş, muhtemelen en eski, 4 köprüden birisidir.

Santa Maria della Salute Bazilikası

Yıllar Avrupa için veba salgınını gösterdiğinde vebadan kurtulan şehirler Veba kiliseleri inşa etmiş. Santa Maria della Salute Bazilikası’da, şehri veba salgınından kurtardığına inanılan Hz. Meryem’e ithafen yapılmış. Peki Avrupa’da neden veba salgını olmuş? Çünkü kilise kedileri cadı ilan etmiş ve tüm kedileri öldürülmüş. Bu krizi fırsata çevirense fareler olmuş. Kanallarla örülü Venedik’te o günlerde kim bilir kaç tane fare cirit atıyordu?

Venedik Gece Manzarası

Avrupa’yı gezmek isteyenler bizce Venedik’ten başlayabilir.

Fatih ve Havva Nur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.