Uzak doğu. Kime uzak bu doğu? İngiltere’ye uzak. Malumunuz uzak doğu, orta doğu gibi terimler İngiliz yayılmacılığının eseridir ve o isimler hala canlıdır, tıpkı İngiliz yayılmacılığı gibi. Bu hikayeyi merak edenler Doğa Özdemir’in GazateBilkent’te yayınlanan yazısını okuyabilirler. İşte bağlanı: tıklayın.

Barış Manço

Gelelim işin güncel kısmına. Dünyayı gezmek bir Türklere Evliya Çelebi‘den miras. Sonra Barış Manço benim yaşıtlarıma dünyayı tanıma hevesini aşıladı. Tabii ki dünyayı en sıra dışı şekilde gezmekte olan Gürkan Genç‘i unutmak olmaz. Kendisi dünyayı bisikletle gezmeyi kafaya koymuş epey de yol katetmiştir. Bu yazıyı yazdığım sırada 76bin kilometre yol yapmış. Ankara’dan Japonya’ya bisikletle gitmiş, kendisine ”Demir Atlı Adam” lakabı takılmış. Merak edenler internet sitesinden gezisine ortak olabilir, onla pedallamasa da farenin tekerleğini çevirebilir. İşte onunda bağlantısı burada: tıkayın.

Tabii benim üstte verdiğim isimlerle yarışacak halim yok. Ben, eşiyle gezmeyi, gezdiklerini de fotoğraflarla anlatmayı seven gariban bir doktorum. Gönül, gezegenimizi de aşmayı ister ama ne çare.

Hong Kong Limanı Işık Gösterisi

Ulaşım

Uzak doğu gerçekten de uzakmış. İstanbul’dan Dubai aktarmalı Hong Kong’a ulaştık. Havaalanına inince ilk dikkatimi çeken şey cerrahi maske takmış insanlar oldu. Çoğu asya insanıydı. Mesleki güdülerle seyahat öncesi yaptığım araştırmaları hatırlamaya çalıştım. Grip ve benzeri solunum yoluyla bulaşan bir hastalık uyarısı hatırlayamadım. Bence yanımızda getirdiğimiz probiyotik ishal ilacı çok daha gerekliyi ve maskeler fikrimi değiştirememişti.

Hong Kong’da bir pazar yeri
Güvenlik

İkinci önemli husus, Türkiye ve Avrupa’da alışık olduğumuz sıkı güvenlik önlemleri, özel harekat timleri ortada yoktu. Pasaport kontrolü otel resepsiyonu havasındaydı. Türk vatandaşlarına vize gerekmiyor. Nerde kalacaksın? Ne zaman döneceksin? Yemin et bak inanmam, gerçekten dönecek misin gibi sorulara da muhatap olmadık. Uzak doğu seyahatimiz boyunca sık sık bizimle anket yapmak istediler, biz de kırmadık. Anketler turizmi geliştirmeye yönelikti. Belli ki turizm gelirlerinden memnunlar ve artırmak istiyorlar. Tayland’da bir öğretmen sınıfına gelip öğrencileriyle İngilizce konuşmamızı istedi ancak ona evet diyemedik 🙂

Uzak doğuda yeme içme

Uzak doğu yemekleri Türk damak tadına çok yakın değil. Bol bol pirinç yeniyor. Ama bizim alıştığımız pilavla uzaktan yakıdan ilişkisi yok. Ancak işin püf noktası adamlarda şişmanlık sorunu yok. Demek ki sorun başka yerde, Karatay yanılıyor 🙂 Et olarak beyaz, bembeyaz et tercih ediliyor. Tavuk, ördek, balık ve denizden çıkan her şey. İyi ki de öyle çünkü kırmızı et domuz ağırlıklı. Gönül rahatlığıyla kırmızı et sadece Malezya’da yiyebildik. Diğer ülkelerde balık ve deniz ürünlerini tercih ettik. Uzak doğuda Timsah da kırmızı et için bir seçenek olabilir tabii tercih ederseniz. Helal yemek bulmakta en zorlandığımız yer Hong Kong oldu. Vejeteryan çorba bile isteseniz içine domuz sosu koyulup koyulmadığını sormanızda fayda var 😉

Uzak doğuda fiyatlar

Uzak doğuda fiyatlar Türkiye’ye göre uygun veya neredeyse aynı. Singapur hariç otel fiyatları çok uçuk değil. Yemekler avrupa gibi değil, bol kepçe 🙂 Elektronik eşyalar çok da ucuz değildi. Macbook gibi Apple ürünlerinin ve tüm cep telefonu markalarının en uygun olduğu yer Singapur Havalimanı gümrüksüz bölgesiydi (Duty Free). Bu bölgede her şeyin sahtesini bulmak mümkün. Hong kong için sahte saat cenneti diyebiliriz. Ayrıca çinli elektronik firması Xiaomi’nin ürünleri ülkemize göre daha uygun.

Singapur Aslan Başlı Balık Heykeli

Uzak doğu kültürüyle, coğrafyasıyla ve harika adalarıyla gezilecek pek çok hazineyi barındırıyor. İster kültür turu düşünün ister deniz kum güneş veya yeşillik ve serinlik, uzak doğuda mutlaka çok iyi zaman geçirebilirsiniz. Gastronomi turu düşünmediğiniz sürece sorun yok. Aç kalmazsınız ama mideniz de bayram etmez.

Bizi seviyorlar

Uzak doğu haklında Türk insanına karşı bir sevgi var bu insanı mutlu ediyor haliyle. Sohbet etmeyi de pazarlık yapmayı da çok seviyorlar. Birine yol sorduğunda canhıraş yardımcı olmaya çalışıyor.

Gelir dağılımındaki eşitsizlik pek çok ülkede kendini gösteriyor. Krallar uzak doğuda da krallar gibi yaşıyor diyebiliriz. Bizim için fiyatı uygun veya normal olan pek çok şey yerel halk için pahalı. Ekonomik olarak Türkiye’ye en yakın ülke bence Malezya’ydı. İstatistiklere vs bakmadım, sadece harcama yaparken böyle hissettim.

Seyahatinizin bir kısmı uzak doğuda geçecekse Hepatit A aşısı yaptırmakta fayda var diye düşünüyorum. Yine yanınıza ishal için probiyotik takviye, sinek vs için antihistaminik krem almanızı tavsiye ederim. Yağmurluk ve deniz şortu ayn bavulda yan yana koyulmalı. Çünkü altta şort üstte yağmurluk giydiğiniz günler olacaktır.

Biz uzak doğu seyahatimizi bir turla grubuyla yaptık ve genel olarak çok memnun kaldık. Kısa zamanda pek çok ülke gezmek isterseniz ideal bir çözüm. Çünkü tek tek otel rezervasyonuyla uğraşmıyorsunuz. Havalimanı otel aktarmasını dert etmiyorsunuz. Uçuşları da kaçırma ihtimaliniz olmuyor. Rehberimiz Aytunç Bey ile her gittiğimiz şehirde bir şehir turu yaparak şehirleri ve ülkeleri kısaca öğrendik. Eğlenceli ve uyumlu bir gruba denk geldiğimiz için şanslıydık. Öyle ki; Rahman ve Ecem çifti tur dönüşü bizi evlerinde ağırladılar ve pek çok yeri gezdirdiler.

Özetle çok uzatmadan, uzak doğuyu gezin deriz…

Fatih&Havva-Nur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.