Polen, balın üretildiği yörenin bitki örtüsünün biz özetidir aslında. Polen  ve faydaları hakkında yapılmış pek çok bilimsel çalışma mevcut, ben bunlara girmeyi düşünmüyorum. Ben polene kendi bakışımı aktaracağım.
Arılar yayıldıkları bölgenin bütün çiçeklerini ağaçları gezip işine gelenleri alıp kovanlarına getirirler. Tabii ki kolonilerinin hizmetine sunmak için. Polen arılar için mükemmel bir besindir. Bir gümeci alıp incelediğinizde bazı gözeneklerin sadece polenle dolu olduğunu görürüz. Bunlar tüyü bitmemiş arı larvalarının hakkıdır aslında 🙂
Arı gezip dolaşıp o coğrafyanın bir iz düşümünü peteğinde toplar. İnsanoğlunun ne okadar gezmeye imkanı vardır ne de o özeti çıkartabilecek bilgi birikimi.
Bu noktada sevgili dostlarımız arıların yardımı imdadımıza yetişiyor. Onlar topluyor biz üzerine konuyoruz aslında. Tam peteğe girerken ayaklarına sardıkları polenleri sinsice çaldığımız polen kapanlarıyla emeklerine el koyarız.
Ve poleni tükettiğimizde vitamin, minarel gibi maddelerin yanında o bölgedeki bakterilerin mantarların sporlarını allerjen maddeleri alıyoruz. Yani o coğrafyayı vucudumuz her yönüyle öğreniyor.
Ben bir bardak ılık suya bir tatlı kaşığı polen bir tatlı kaşığı da bal koyarak tüketmeyi tercih ediyorum.
Bu arada piyasada balın olduğu kadar polenin de sahtesi var aman dikkat edelim. Fahiş fiyatla satılan polen gerçektir diye birşey de yok. Organik bir ürün olduğu için nem almayacak şekilde muhafa edilmesi gerekir. Kavanozu alüminyum folyoya sarıp buzdolabına koymaknen mantıklı polen muhafaza yöntemi bence.
İşte size polenlerle yaptığım makro bir çekim.

image

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.