Hücreler arası bağlantı birimler 2-3 TUS’da bir yoklanan temel bilgilerdendir.  Bilgilerin akılda daha iyi kalması için bazı terimlerin anlamlarını da paylaşacağım

Dört adet bağlantı tipi mevcut:

  1. Zonula Occludens
  2. Zonula Adherens
  3. Makula Adherens
  4. Hemidesmozom

hücreler arası bağlantılar

Zonula, zone yani kuşak anlamında kullanılıyor. Bu ismi taşıyan bağlantılar kuşak tarzında hücreyi çepeçevre sarmakta. Occludens ise occluzyon yani tıkanma anlamında, bu ismi taşıytan bağlantılar doğal olarak bulunduğu yerde tıkama görevini yapmaktadır.

  • En apıikal yerleşimli bağlantı Zonula Occludens’tir ve apikalden bazale geçişi tıkar, bandana gibi hücrenin tüm tepesini sarar ve yukardan aşağa geçişi engeller. Kan-Beyin bariyeri gibi yerlerde bol bulunurlar.
  • Tutturucu özellikte olan bağlantılar: Zonula adherens, Makula Adherens, Hemidesmezon

Makula adherens (Desmozom)

Yama tarzında ve en kuvvetli bağlantı tipi budur.  Kadherin ailesinden Desmokolin ve Desmoglein içerir.  Stratun Spinosun tabakasında sadece bu tip bağlantı bulunur ve Pemfigus Vulgaris’te desmozomlara karşı olan antikorlar yüzünden bağlantı kopar ve hücreler birbirinden ayrılır.

Makula Adherens (Desmozom) ‘te Kadherin ailesinden desmokolin ve desmoglein bulunurken,  Hemidesmozom’da İntegrin ailesinden proteinler bulurun. Bu farka dikkat etmek gerekebilir.

pemfigus vulgaris
Pemfigus Vulgaris

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.